nyheter fra kirken.no
03.02.2010
Uttalelse om Arbeidsmiljølovens unntaksbestemmelser
02.02.2010
- Sterkt møte med de kristnes situasjon i Midt-Østen
28.01.2010
KUF-komiteen og kirkestatsråden besøker Kirkens hus
Kirken i Media
09.02.2010
Statskyrkje som maktkyrkje
09.02.2010
Rekord i testamentariske gåver til Normisjon
08.02.2010






Ny salmebok utsettes
- Høringen gir ikke grunnlag for å utgi en salmebok i to bind nå. Vi vil utrede alternativer for veien videre med salmebokarbeidet, og legge disse alternativene frem til drøfting på møtet i Kirkerådet i mars 2010.
- Vi ser behov for grundigere utredning før en ny fremdriftsplan legges. Dette innebærer i klartekst at ny salmebok ikke vil bli behandlet på Kirkemøtet neste år, og ikke tas i bruk i 2011, sa Johnsen.
Kirkerådet har gjennomgått er enn 250 høringsuttalelser siden høringsfristen 15. september i år. Fremdeles er ikke hele høringen avsluttet fordi kirkemusikken har utvidet høringsfrist til 1. desember.
- Vi sitter med et stort materiale med konstruktive og kritiske innspill til ny salmebok, liturgi og tekstbok. Flere mener tempoet i dette reformarbeidet har vært for høyt. Andre mener at det har tatt for lang tid. Men alle viser stort engasjement for å utvikle et gudstjenesteliv som inkluderer flere.
Når det gjelder tekstbok, viser høringen at det er bred støtte for å gå tilbake til tre tekstrekker, og dermed få et større tilfang av bibeltekster til gudstjenestene.
Utkastet til ny ordning for hovedgudstjenesten får i høringen bredt støtte til de grunnleggende prinsippene. Men kirkerådsdirektøren sa at det er kommet vektige innvendinger mot en del av den konkrete utformingen.
- Det er en utbredt mening at skapelsesteologiske motiver er blitt styrket på bekostning av frelsesteologiske motiver. Høringsmaterialet peker dessuten på at de foreslåtte tekstene er av variabel kvalitet både teologisk og språklig, sa Johnsen.
Han fortalte også at høringen viser at dåpsliturgien anses for å være den mest uferdige av liturgiforslagene. Konklusjonen er at dåpsliturgien må få en grundig ny gjennomgang.
Siste nyheter:
03.02.2010Uttalelse om Arbeidsmiljølovens unntaksbestemmelser02.02.2010- Sterkt møte med de kristnes situasjon i Midt-Østen
28.01.2010KUF-komiteen og kirkestatsråden besøker Kirkens hus
27.01.2010Gode råd fra kulturrådgiverne
22.01.2010Biskopene samles i Det hellige land
>Nyhetsarkiv