Fasteaksjonen viktigere enn noen sinne

Kirkenes innsats i fasteaksjonen har kanskje aldri vært så viktig som nå. Rike land kutter i bistanden, samtidig som verdens kriser øker. –  Fasteaksjonen er en håpsaksjon. Ta med hele menigheten og engasjer dere, oppfordrer biskop Jan Otto Myrseth.

Publisert:

Fasteaksjonen viktigere enn noen sinne

– Vi kan ikke gjøre alt, men alle kan gjøre noe – og det nytter. En bøssebærer kan gi en hel familie tilgang til rent vann, sier biskop Jan Otto Myrseth. 

Kirkens Nødhjelp trenger mer frie midler for å møte de store behovene i verden. Disse pengene gjør det mulig å starte rask nødhjelp når katastrofer skjer, og å styrke arbeidet der behovene er størst.

Fasteaksjonen er helt sentral i dette, og årets aksjonsdager er 22.-24. mars. Pengene som samles inn brukes der de trengs mest – i over 20 land der Kirkens Nødhjelp jobber.

– I alt det vonde, trenger vi håp. Vi trenger glede, og vi trenger å se at det nytter å bidra. Fasteaksjonen viser nettopp at det å bry seg kan endre liv, landsbyer og land, sier Myrseth. 

Tips til årets aksjon finner dere under bildet.

Menighetens engasjement i Kirkens Nødhjelps fasteaksjon har bidratt til at Tsion og Gaba har fått endret livene sine: De har fått tilgang til rent, rennende vann. Foto: Håvard Bjelland / Kirkens Nødhjelp

For å øke engasjementet kan dere:

 

La konfirmantene gå sammen med en voksen
Da kan dere dekke flere ruter, og det føles tryggere. Folk gir også oftere når en voksen følger.

Arranger en ringedugnad
La menighetsrådet eller andre frivillige ringe rundt og spørre voksne i menigheten om de kan bidra halvannen time. Kanskje finnes det grupper i menigheten som også kan utfordres?

Samarbeid med andre kirker
Kirkens Nødhjelp har åtte oppdragsgivere, Den norske kirke, Pinsebevegelsen, Frelsesarmeen, Misjonskirken, Baptistkirken, Den Evangelisk Lutherske Frikirke, Metodistkirken og KFUK-KFUM. Mange steder er det gode muligheter for samarbeid på tvers.

Gjør aksjonen til hele menighetens prosjekt
Hvis alle menigheter gjør én ting ekstra, kan det gi et stort løft nasjonalt. I tillegg til bøssebæring og sponsorløp kan dere ha basar, bruktmarked eller utlodning – bare fantasien setter grenser.

Involver lokale bedrifter
Kirkens Nødhjelp har en egen nettside med tips til hvordan næringslivet kan bidra (lenke).

Synliggjør fasteaksjonen godt
Bruk kanalene dere allerede har, og vis kirkens diakonale internasjonale ansvar. På Kirkens Nødhjelps nettsider ligger det en ferdigskrevet artikkel til menighetsblad og gode tips til kontakt med lokal presse

 Les mer og få inspirasjon på fasteaksjonen.no (lenke).

 

Beklager, men vi kan ikke finne din posisjon pga instillingene i nettleseren din. Du må tillate autolokasjon for å kunne benytte denne funksjonaliteten:

Se instruksjoner for din nettlester under:

Internet explorer

Internet options / Privacy / Location / klikk på "Clear sites"

Chrome

Settings / Advanced / Priacy and security / Content settings / Location -> Fjern "kirken.no" fra blokkert-lista

Firefox

Options / søk etter "location" / settings / Fjern "Kirken.no" fra blokkert

Safari

Settings for this website / Location -> "Allow"