Kvinner står sammen verden over

Den 6. mars markeres Kvinnenes internasjonale bønnedag, også i Tunsberg. Her står vi sammen i bønn med kvinner i over 170 land.

Publisert:

Den nigerianske kunstneren Gift Amarachi Ottah står for kunstverket til Kvinnenes Internasjonale Bønnedag 2026.
Den nigerianske kunstneren Gift Amarachi Ottah står for kunstverket til Kvinnenes Internasjonale Bønnedag 2026.
 
 

Første fredag i mars hvert år arrangeres Kvinnenes internasjonale bønnedag. Her binder vi verden sammen i bønn. Når vi våkner, har andre allerede bedt i øst og når vi går til hvile, fortsetter andre på bønneringen i vest.

Om bønnedagen

Kvinnenes internasjonale bønnedag ble startet i USA i 1887 av kvinner som så nøden blant immigranter og etterkommere av slaver. De samlet seg på tvers av kirkesamfunn for å be og handle sammen. I 1920 gikk oppropet ut til kristne kvinner verden over – med oppfordring om å samles i bønn første fredag i mars.

I dag markeres bønnedagen i over 170 land. Kvinner fra ulike tradisjoner står sammen i troen på Jesus Kristus, deler håp og bekymringer – og ber for hverandre og verden.

Årets fokusland

Hvert år utarbeides programmet av kvinner fra ett av medlemslandene, som deler landets situasjon og bønneemner. Målet er å forene kvinner globalt i bønn som fører til handling.

Innsamlingen går til kvinnerelaterte prosjekter i landet som har laget årets program, samt til administrasjon og utsendelse av materiell.

Nigeria er årets fokusland. Mange kvinner i Nigeria lever med fattigdom, systematisk undertrykkelse og religiøs forfølgelse. Troen er en avgjørende kraft til håp og styrke.

Norges Kristne Råd har det overordnede ansvaret for markeringen i samarbeid med den norske nasjonalkomiteen.

Bli med i fellesskap, givertjeneste og bønn:

🙏 Be hjemme eller sammen med andre
🙏Finn mer informasjon, ressurser og arrangementer på Norges Kristne Råd.
🙏 Gi en gave til arbeidet på Vipps 796625.
 
 Årets innsamling går til Stefanusalliansen og Åpne Dører som jobber med trosfrihet, respekt for kvinners rettigheter, og behandling og støtte til kvinner og barn som har overlevd voldelige angrep.
 
 
 

Beklager, men vi kan ikke finne din posisjon pga instillingene i nettleseren din. Du må tillate autolokasjon for å kunne benytte denne funksjonaliteten:

Se instruksjoner for din nettlester under:

Internet explorer

Internet options / Privacy / Location / klikk på "Clear sites"

Chrome

Settings / Advanced / Priacy and security / Content settings / Location -> Fjern "kirken.no" fra blokkert-lista

Firefox

Options / søk etter "location" / settings / Fjern "Kirken.no" fra blokkert

Safari

Settings for this website / Location -> "Allow"