– Jeg har trivdes veldig godt i Grorud menighet, både med frivillige, stab og alle menneskene jeg har møtt i forbindelse med livets store øyeblikk, sier Karen.
– Groruddalen er et flott sted å bo og å være prest. Jeg liker den flerkulturelle befolkningen, marka rett utenfor døra og alle tilbudene som finnes her.
Karen ble ordinert i Oslo domkirke 17. juni 1990 og startet som vikarprest i Nidaros bispedømme. Hun tjenestegjorde i Skaun menighet utenfor Trondheim, før hun var kapellan i Tiller menighet i ni år.
I 2001 kom hun til Groruddalen prosti, i det som da het Østre Aker prosti, først som sykehjemsprest på Økern alders- og sykehjem, senere på Stovnerskogen. Fra 2011 var hun prostiprest med tjenester i alle prostiets kirker. Og før hun kom til Grorud, vikarierte hun i Ellingsrud og Furuset menighet.
I høst flyttet Karen og hennes ektefelle, og hunden, til Romsås. Og pensjonisttilværelsen byr på nye planer.
– Når min kone også går av med pensjon neste år, ønsker vi å kunne tilbringe vintrene i sydlige strøk. Dette året går jeg inn for å lære fransk – det har jeg alltid ønsket å kunne, forteller hun.
– Og så har vi en liten hund som trenger mer oppdragelse. Nå får jeg tid til å trene mer med ham.
Grorud menighet inviterer søndag 25. januar til avskjedsgudstjeneste i Grorud kirke. Karen skal holde prekenen, og i tillegg medvirker prestene Tone Marie Falch og Jarl Bøhler, kantor Roar Berg og sokneprest i Grorud og konstituert prost Tor Øystein Vaaland. Som medliturger deltar Jon Gunnar Jørgensen, Marcus André Bjørnstad og Jon Nyberg. Joshe Bose er søndagens kirketjener.
Etter gudstjenesten blir det kirkekaffe i kirkerommet, der Grorud menighetsråd inviterer til en hyggelig stund med kake og hilsener.
Normalt skulle det også vært gudstjeneste i Rødtvet kirke kommende søndag, men menigheten har besluttet å lyse messefall, det vil si avlyse gudstjenesten, slik at hele menigheten kan komme til Grorud kirke denne søndagen. Alle er hjertelig velkommen til å være med og markere avslutningen på Karens tjeneste som prest.
