KIRKEMØTET I NIKEA
i det Herrens år 325 - - - var det ikke der man vedtok at kvinnene ikke hadde sjel? Eller var det kanskje der man bestemte at Jesus var Guds sønn? Har Dan Brown rett i det han skriver i DaVinci-koden, at Nikea «utelot de evangeliene som omtalte Kristi menneskelige trekk», og sørget for at de «tidligere evangeliene ble forbudt, samlet inn og brent»? Stemmer det kanskje, som Arnulf Øverland hevdet, at på dette kirkemøtet ble «Den ‘Hellig Ånd’ vedtatt med nokså knepen majoritet»?
Det er i år 1700 år siden kirkemøtet i Nikea. Dette kirkemøtet var virkelig en svært viktig milepæl i kirkens historie. Men ikke av de grunnene vi leser om i DaVinci-koden. I en serie på fire kurskvelder vil vi i høst gå inn i hva som egentlig skjedde i Nikea i 325.
Videre vil vi se nærmere på det viktigste resultatet av dette kirkemøtet: Den nikenske trosbekjennelsen. I Den norske kirke brukes den spesielt på høytidsdager. Dette er den mest universelt anerkjente trosbekjennelsen i kristendommen.
Siden vi gjennomgår de tre leddene i trosbekjennelsen, blir kurset også en generell innføring i kristen tro. Det passer med andre ord for alle som ønsker å vite mer om hva kristendom handler om, eller få et mer bevisst forhold til kristen tro og tradisjon.
Vi møtes i kirkestua i Rollag. Det blir enkel servering.
Oversikt over kurskvelder:
8. oktober: Hva skjedde egentlig på kirkemøtet i Nikea i år 325?
15. oktober: Vi tror på én Gud, den allmektige Far
22. oktober: Vi tror på én Herre, Jesus Kristus
29. oktober: Vi tror på Den hellige ånd