SØNDAGSTANKER
30. august
14. søndag i treenighetstiden
Matt 20,1-16
VÅR HERRE HAR BRUK FOR DEG
Husbonden som hadde behov for arbeidere på gården, fikk tak i folk, ikke alle arbeidet like lenge, men alle fikk samme avtalt lønn uavhengig av antall timer. Det skapte misnøye. Det hadde det sikkert gjort i dag også. Slik kan vi reagere.
I tjeneste for vår Herre blir det ikke spørsmål om hvor lenge du har vært i oppgaven. Noen begynte tidlig, allerede i unge år, andre møtte Jesus i voksen alder og viet livet sitt til å dele videre det de hadde fått til andre. Jeg vet om noen som fikk en radikal omvendelse til Jesus fra rus og avhengighet til frihet fra det og viet resten av livet til tjeneste for Jesus, noen få år.
Når tjenesten er over, blir lønnen den samme. Trygve Bjerkrheim skriver det slik: Når døden sin brottsjø du møter, vil Jesus dra båten i land. Da er det han som er husbonden og behandler arbeideren likt, samme lønn.
Hvem gjelder dette? Det gjelder dem som valgte Guds rike først, som valgte Jesus først, da kommer lønnen, at Jesus drar båten i land, som det endelige resultatet. Evig reddet!
Vår Herre har fortsatt bruk for arbeidere på gården, han har bruk for deg til å minne folk om at de velger Guds rike først.
God helg!
Kay Granli