Søndagstanker
Søndag 24. mai
Søndag før pinse
Prekentekst: Joh. 15,26-27
Stavkirkenes preken
Det er så fint med mennesker som deler sin kunnskap . Ola, en pensjonert prest, delte noe med meg som gjorde at jeg ble sååå inspirert!
Han fortalte om utsmykningene i de første kirkene her i landet: Våre vikinger hadde på sine reiser møtt kristendommen i ulike land i Europa. Og nå var evangeliet kommet til landet langt i nord – for ca 1000 år siden. Bibelspråket var ikke norsk, boktrykkerkunsten var ikke oppfunnet- og det er mange år før Martin Luther oversetter Bibelen til sitt språk. I 1633 ble Christian 4.s bibel utgitt på dansk.
Hvordan kunne da evangeliet bli forstått her i Norge …
Jo, de bygde kirker som ble utsmykket med veggmalerier fra bibelhistoria. Slik ble nordmenn kjent med evangeliet.
Presten som delte noe av sin kunnskap fra de gamle stavkirkene , fortalte så: Når Jesus ble framstilt på altertavla, så de han med utstrakte armer og et ansikt som formidlet seier. Hvorfor ble han framstilt slik?
Jo, Han var Seierherren midt i dødskampen. Slik skriver Paulus: «Han kledde maktene og åndskreftene nakne og stilte dem fram til spott og spe da han viste seg som seierherre over dem på korset» (Kol 2,15),
|
Jesus, vår Frelser, lenkene brøt. (Salmeboka:Han er oppstanden, halleluja!)
God søndag.
Mari Iren Bunes
|